Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie
Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń płyty głównej jest przegrzanie. Większość użytkowników przenośnych komputerów zbyt lekko podchodzi do prawidłowego użytkowania, konserwacji i czyszczenia układu chłodzenia w swoim laptopie. A przecież wystarczy, że sprzęt pracuje głośniej – to pierwszy sygnał, że wymaga zdecydowanej interwencji. Najczęstszą przyczyną wadliwej pracy układu chłodzenia jest zanieczyszczenie dwóch podstawowych elementów: radiatora i wentylatora. Głośna praca, która sugeruje wykonanie czyszczenia wentylatora, nie musi być spowodowana wyłącznie zatykającym szczeliny układu brudem. Czasem powoduje ją zużycie elementów, na przykład łopatek wiatraka. Niezależnie od przyczyny, zawsze jest to wskazanie, by przystąpić do czyszczenia układu chłodzenia i wentylacji w laptopie.
Nawet jeśli wyjątkowo dbamy o laptop, nie jesteśmy w stanie uchronić go przed drobinkami kurzu w otworach odprowadzających nadmiar ciepła. Szczeliny w obudowie wentylatora na spodniej części urządzenia i metalowe żeberka radiatora w okolicy zawiasów to elementy konieczne w urządzeniach, które wytwarzają pokaźną temperaturę. Niestety działa to także w drugą stronę, gdy wszechobecny kurz odkłada się wewnątrz, co jest najważniejszym powodem czyszczenia laptopa. Innym czynnikiem przyspieszającym zapychanie szczelin są domowe zwierzęta, których sierść bardzo łatwo przedostaje się wraz z kurzem do środka.



Zatkane drogi wentylacji laptopa sprawiają, że należy uważać przy jego użytkowaniu. Ustawianie go na przypadkowych powierzchniach – miękkich kocach, narzutach, kołdrach czy nawet na kolanach powoduje, że otwory wentylatora pozostają zamknięte (dlatego warto stosować podstawkę chłodzącą). W skrajnych przypadkach zatkane drogi układu chłodzenia i wentylacji mogą doprowadzić do przegrzania układów płyty głównej. Niepokojącymi sygnałami, oprócz głośnej lub przerywanej pracy wentylatora i wolniejszego otwierania programów, mogą być przestoje w działaniu i samoczynne wyłączanie. Lepiej nie dopuścić do takiego stanu, co jakiś czas przeprowadzając czyszczenie laptopa. Najlepiej powierzyć je specjalistycznemu serwisowi.
Regularne czyszczenie układu chłodzenia w laptopie i jego konserwacja polega na usunięciu wszelkich zabrudzeń, złogów kurzu, sierści i innych czynników. Należy je wykonać przy pomocy sprężonego powietrza, zawsze od wewnątrz, po zdjęciu obudowy urządzenia. Niezbędną częścią konserwacji układu chłodzenia i wentylacji jest smarowanie łożysk wentylatora oraz wymiana pasty termoaktywnej, którą umieszcza się pomiędzy chipsetem i procesorem a przewodem radiatora, odprowadzającym nadmiar ciepła. Tę nieskomplikowaną dla nas usługę przeprowadzimy dla Ciebie na miejscu.
Czyszczenie radiatorów
Najwięcej kurzu odkłada się pomiędzy szczelinami kratki radiatora. Nie wolno dokonywać ich przeczyszczenia z zewnątrz, gdyż sprężone powietrze może jedynie wtłoczyć złogi kurzu głębiej do układu chłodzenia. Po zdemontowaniu wentylatora odłączymy także radiator i dokładnie, przy pomocy sprężonego powietrza, wyczyścimy żeberka. Czyszczenie radiatorów w laptopie to czynność wymagająca skupienia i wprawnej ręki. Potem pozostaje wymiana pasty termoaktywnej, czyli specjalnej substancji, która przewodzi nadmiar ciepła z układów płyty głównej do kanału radiatora. W tym celu resztki starej pasty usuniemy z chipsetu i procesora oraz przylegających do nich części radiatora, zwilżając je roztworem alkoholu. Po odtłuszczeniu powierzchni i nałożeniu nowej porcji pasty wystarczy z powrotem przykręcić radiator.
Czyszczenie wentylatorów
Po zdjęciu obudowy urządzenia należy zdemontować wentylator. Najpierw usuwamy zalegające pomiędzy łopatkami wiatraka złogi kurzu, po czym, używając pojemnika ze sprężonym powietrzem cienką dyszą, dokładnie oczyszczamy dostępne miejsca z drobniejszych cząstek. Czyszczenie wentylatorów w laptopie wymaga ostrożności - podczas używania sprężonego powietrza powinniśmy przytrzymać łopatki wentylatora, by nie obracały się pod wpływem jego strumienia. Na koniec po zdjęciu obudowy wentylatora smarujemy łożysko, po czym z powrotem składamy i zamykamy obudowę laptopa.